Naujienos

Vilniaus apskrities VTAS vedėja: jeigu vaiką nuskriaudė vieną kartą, neleisime, kad tai pasikartotų

Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius inicijavo susitikimą su Vilniaus rajono savivaldybės, Socialinių paslaugų centrų ir kitų įstaigų specialistais, dirbančiais vaiko gerovės srityje. Vaiko teisių gynėjų kvietimą aptarti reagavimą į vaiko teisių pažeidimus bei darbuotojų atsakomybes, teikiant pagalbą vaikui ir šeimai, noriai priėmė gausus būrys skirtingų įstaigų atstovų, kurių tikslas bendras – vaiko saugumas ir gerovė.

„Kas vaiko teisių apsaugos sistemoje pasikeitė po centralizacijos? Sakyčiau, niekas nepasikeitė tiems, kuriems ir anksčiau visų svarbiausia buvo vaiko saugumas. Taip, įvesta naujovių teisės aktuose, pasikeitė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos struktūra, tačiau ir anksčiau, ir dabar nesitaikstome su smurtu prieš vaikus“, – susitikimą pradėjo Vilniaus apskrities VTAS vedėja Silva Lukoševičienė.

Pasak vedėjos S. Lukoševičienės, turime galvoti apie geriausias paslaugas vaikui. „Svarbu šeimai ir vaikams skirti tokias paslaugas, kokių iš tiesų jiems reikia, nepaisant to, kad konkrečioje savivaldybėje galbūt ir nėra reikiamų paslaugų. Kaip elgtis tokiu atveju? Siūlyčiau pažvelgti plačiau ir vaikui, šeimai reikalingų paslaugų ieškoti artimiausiose savivaldybėse, – sakė vedėja. – Atsigręžkime į nevyriausybines organizacijas – daugelis jų turi išties platų paslaugų paketą. Manau, yra nuodėmė jaunesnį nei 3 metų vaiką apgyvendinti Vaikų globos institucijoje. Turi būti dedamos visos pastangos, kad mažyliui atsirastų vietos pas artimus giminaičius, asmenis, susijusius emociniais ryšiais, šeimynose ar pas budinčius globėjus“.

S. Lukoševičienė pažymėjo, kad teismas nepatenkino tik 3 proc. prašymų paimti vaiką iš šeimos: „Tai reiškia, kad VTAS prašymai paimti vaiką iš jam nesaugios aplinkos, yra teisėti ir pagrįsti“.

Kalbėjusioji priminė, kad vaiko laikinoji globa (rūpyba) – tai laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas šeimoje, šeimynojeglobos centre ar vaikų globos (rūpybos) institucijoje. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) tikslas - grąžinti vaiką į biologinę šeimą.

Vilniaus apskrities VTAS vedėja pasidalijo mobiliosios komandos patirtimi. „Pasitaiko, kad mobiliosios komandos specialistai (psichologė, priklausomybių psichologas ir socialinė darbuotoja) nuvykę dirbti su tėvais, kurių vaikui ar vaikams nustatyta aukščiausia grėsmė vaiko saugumui, išgirsta priekaištus, kodėl gi tuomet, kai jie patys dar buvo vaikai, nepaėmė jų iš neprižiūrinčių, nesirūpinančių, priklausomybių turinčių tėvų. Anot jų, „galbūt šiandien mūsų pačių gyvenimas ir mūsų vaikų gyvenimas būtų kitoks“. Taigi, pagelbėti šeimai ir vaikui yra būtina ir tuo atveju, jeigu tėvai patys negali įvertinti, kokio sudėtingumo konkrečiu momentu yra jų šeimos būklė“, – tvirtina S. Lukoševičienė.

Šeimas lankantiems socialiniams darbuotojams susitikimo metu buvo priminta, kad reikėtų pagelbėti šeimoms, kur vaikas gyvena tik su mama, o tėtis – nenustatytas. „Jeigu iškyla aukšta grėsmė vaiko saugumui ar motina miršta, sunkiai suserga, toks vaikas, nors ir turi gyvą tėvą (kuriam tėvystė nenustatyta), lieka vienišas, mat tėvas, remiantis teisės aktais, negali pas save pasiimti vaiko. Būtų gerai, jeigu šie atvejai būtų žinomi socialiniams darbuotojams, kurie yra arčiausiai šeimos. Manau, kad socialiniai darbuotojai privalo informuoti tokias šeimas, kodėl reikalinga susitvarkyti tėvystės dokumentus. Tai nesudėtinga procedūra, kurią galima atlikti tėvui ir motinai nuėjus pas notarą (jeigu abu tėvai sutinka). Taigi, didžiausias iššūkis – teisinio išprusimo, informacijos stoka,“ – sakė Vilnaius apskrities VTAS vedėja.

X